رسانه مرجع بخش خصوصی کشور

ادامه رکود در اقتصاد فرانسه

بخش خصوصی- کارشناس اقتصادی در گفتگو با شبکه تلویزیونی بلومبرگ گفت: اقتصاد فرانسه به این علت راکد مانده است که رشد اقتصادیِ آن در سه ماهه دوم سال جاری میلادی نزدیک به «صفر» بوده است.
ادامه رکود در اقتصاد فرانسه

به گزارش شبکه تلویزیونی بلومبرگ، مجری این شبکه گفت: ما همواره می‌دانستیم که فرانسه، خاری در پهلوی اقتصاد منطقه یورو است و این در حالی است که اکنون این مسئله را به وضوح مشاهده می‌کنیم، زیرا رشد اقتصادی فرانسه در سه ماهه دوم سال 2015 میلادی، در مقایسه با سه ماهه اولِ آن به نحوی کاهش یافته که اکنون نرخ آن به صفر رسیده است. علت این امر چیست؟
 

"دیوید پاوِل"، خبرنگار اقتصادی این شبکه، گفت: پیش از این نیز پیش‌بینی شده بود که رشد اقتصادی فرانسه در فصل دوم مالی امسال فقط دو دهم درصد باشد که ضعیف‌ترین اقتصاد در میان کشورهای بزرگ اروپایی به شمار می‌رود، اما فرانسه حتی نتوانست این پیش‌بینیِ ضعیفِ دو دهم درصدی را برآورده کند و نرخ رشد اقتصادی آن به صفر تنزل یافت.

شاید بزرگترین علت راکد ماندن اقتصاد فرانسه، عدم سرمایه‌گذاری در آن باشد. شرکت‌های بزرگ داخلی و خارجی تمایلی به سرمایه‌گذاری در اقتصاد فرانسه برای تأسیس شرکت‌های جدید یا گسترش کارخانه ها و صنایع کنونیِ آن نشان نمی‌دهند. همین مسئله باعث عدم رشد اقتصادی در این کشور شده است. مثلاً تولیدات صنعتی فرانسه بسیار پایین آمده و بر رقم میانگین تولیدات صنعتی منطقه یورو فشار منفی آورده است.

البته میزان سرمایه گذاری در کلِ منطقه یورو پایین آمده است و این جای تعجب دارد، زیرا کشورهای مصرف‌کننده‌ انرژی، معمولاً با کاهش قیمت نفت خام در بازارهای جهانی، باید رشد اقتصادیِ بهتری از خود نشان دهند که در حال حاضر چنین پدیده‌ای در منطقه یورو مشاهده نمی‌شود. در حال حاضر، آلمان قوی‌ترین کشور منطقه یورو از لحاظ اقتصادی به شمار می‌رود که البته هنوز گزارش نرخ رشد اقتصادی آن در سه ماهه دوم امسال بیرون نیامده است.

دیدیِر دورِت، کارشناس سرمایه‌گذاری فرانسوی گفت: هرچند در بهار و تابستان معمولاً رشد اقتصادی بهتر است، فرانسه نتوانست به رشد اقتصادی مورد انتظار دست پیدا کند. کارشناسان اقتصادی می‌گویند، اگر کشوری نتواند در نیمهِ اول سال، یعنی دو فصل مالیِ اول آن، تولید ناخالص ملی خود را بالا ببرد، به احتمال بسیار زیاد، در بقیه‌ آن سال نیز نخواهد توانست این کار را انجام دهد. مثلاً ما در فرانسه با تعطیلات بسیار متعدد و طولانی در نیمه دوم سال مواجه‌ایم که قطعاً باعث کاهش تولیدات این کشور خواهد شد.

وی افزود: در حالی که پیش‌بینی می شود، اقتصادهای ایتالیا، پرتغال و اسپانیا رشد مثبتی از خود نشان دهند، اقتصاد فرانسه همچنان راکد مانده است. البته اگر این پیش‌بینی‌ها در مورد رشد اقتصادیِ مثبتِ سه کشور یاد شده صحیح از کار درآید، برای افزایش میانگین رشد اقتصادی منطقه یورو، مفید خواهد بود.

منبع: شبکه بلومبرگ

انتهای پیام

برچسب‌ها :

افزودن نظر جدید