رسانه مرجع بخش خصوصی کشور

تولید نفت ایران به 5 میلیون بشکه افزایش می‌یابد

تهران- ایرنا- مدیر عامل پیشین شرکت نفت انی (ENI) ایتالیا اعلام کرد در سه سال آینده، تولید نفت ایران به تدریج افزایش می یابد و به سطح پنج میلیون بشکه در روز می رسد.
تولید نفت ایران به 5 میلیون بشکه افزایش می‌یابد

روند افزایشی تولید نفت ایران پس از رفع تحریم ها از دی ماه پارسال آغاز شد و از حدود دو میلیون و 800 هزار بشکه در روز به سه میلیون و 800 هزار بشکه در روز در خرداد ماه رسید.

هر چند مقام های وزارت نفت ایران اعلام کرده اند که قصد دارند میزان تولید نفت کشور را به دوران پیش از تحریم یعنی 4.2 میلیون بشکه در روز افزایش دهند، اما برخی پیش بینی ها از توان ایران برای افزایش بیشتر تولید حکایت دارد.

به گزارش شبکه خبری بلومبرگ، پائولو اسکارونی مدیر عامل پیشین شرکت انی ایتالیا اعلام کرد تولید نفت ایران به آهستگی روند افزایشی خود را پی خواهد گرفت. وی گفت، تولید نفت ایران به آهستگی افزایش می یابد، اما روند افزایشی آن مشهود است.

به گفته این بازرگان ایتالیایی، هنوز قراردادهای زیادی میان شرکتهای غربی و ایران امضا نشده است و این قراردادها برای افزایش تولید از میدان های ایران ضروری هستند، اما این قراردادها به تدریج امضا می شوند و تا زمانی که میان ایران و دیگر کشورها روابط حسنه برقرار بماند، ادامه می یابد.

اسکارونی گفت: پیش بینی می کنم ایران در سه سال آینده روزانه پنج میلیون بشکه نفت تولید کند که از دید هیدروکربوری، بی گمان توان تحقق آن را دارد.

وی همچنین با اشاره به رشد یک میلیون بشکه ای تقاضای روزانه و اختلال در تولید نفت در نقاط مختلف جهان، اعلام کرد: بازار نفت رو به توازن بر می گردد و گمان می کنم در ادامه سال، قیمت نفت در بازه 50 تا 55 دلار برای هر بشکه باقی بماند.

وی افزود: مساله اصلی این است که آیا رشد قیمت نفت تا مرز ١٠٠ دلار برای هر بشکه نیز ادامه می یابد یا این که سقفی برای افزایش قیمت وجود دارد؛ من باور دارم که سقفی وجود دارد. به گفته اسکارونی، اگر قیمت نفت به بیش از 65 دلار در هر بشکه برسد، تولیدکنندگان نفت شیل در آمریکا دوباره تولید خود را افزایش می دهند و این مسئله سبب افت قیمت می شود.

مدیرعامل پیشین انی همچنین هشدار داد با توجه به افت شدید سرمایه گذاری در صنعت نفت، جهان در پنج سال آینده با کمبود نفت رو به رو خواهد شد. وی با بیان این که تولید نفت میدان های کنونی به طور میانگین سالانه پنج درصد کاهش می یابد، گفت: در چهار سال آینده، تولید این میدان ها ٢٠ درصد کمتر از سطح کنونی می شود، و اگر در تولید جدید سرمایه گذاری نشود، این کاهش تولید به معنای کمبود نفت در جهان خواهد بود.

به گزارش بخش خصوصی از ایرنا، برای افزایش بیشتر تولید نفت، نیاز به سرمایه گذاری های جدید وجود دارد که با توجه به کمبود منابع مالی باید از محل خارجی تامین شود.

به نظر کارشناسان در صورت تاخیر در جذب سرمایه گذاری خارجی، روند افزایشی تولید نفت ایران متوقف می شود.

 

برچسب‌ها :

افزودن نظر جدید