رسانه مرجع بخش خصوصی کشور
نویسنده: علاء ميرمحمد صادقي*

خنثي‌سازي پيامدهاي فساد

نویسنده: علاء ميرمحمد صادقي*
خنثي‌سازي پيامدهاي فساد

براي بازگرداندن فضاي اعتماد نظام پولي و بانكي و رفع‌ قفل‌شدگي موجود، دولت بايد تضمين‌هايي بدهد تا توليدكنندگاني كه با حسن‌نيت وارد اين حوزه شده‌اند، مورد حمايت واقع شوند. در حال حاضر توليدكنندگان بسياري با كمبود امكانات مالي مواجهند و كارخانه‌هاي بسياري باوجود برخورداري از دستگاه‌ها، تجهيزات و نيروي انساني قادر به توليد نيستند.

 

در اين خصوص دولت بايد توليدكنندگان واقعي را كه با مضيقه مالي مواجه هستند شناسايي و تامين نقدينگي آنها را از طريق سيستم بانكي تسهيل كند يا حتي براي تامين مالي آنها به بانك‌ها تضمين بدهد. دولت بايد سيستم بانكي را وادار يا دست‌كم اميدوار به همكاري با توليد كند تا تسهيلات كافي دراختيار توليدكنندگان قرار دهند. هرچند در اين ساختار نيز وقوع فساد محتمل است اما نمي‌توان به بهانه وقوع فساد احتمالي تمام درها را به روي توليد بست.

 

در اين زمينه دولت بايد در مرحله شناسايي و بررسي واحدهاي دريافت‌كننده تسهيلات با دقت عمل و موشكافي خاصي عمل كند چراكه ارائه تسهيلات سهل و آسان نيز احتمال افزايش فعاليت مفسدان اقتصادي را افزايش مي‌دهد. به‌طور كلي مي‌توان گفت وقتي بدنه جامعه از فساد تطهير شود، جلوي تخلفات مالي در نظام پولي و بانكي نيز گرفته مي‌شود، ضمن اينكه بانك‌ها با فعاليت وام‌گيرندگان و طريقه مصرف تسهيلات دريافتي آشنايي دارند. كساني كه ارقام كلاني از سيستم بانكي تسهيلات دريافت كردند، به‌نوعي با مسوولان بانك‌ها وارد سازش و مذاكره شدند كه بايد جلوي اين امر در بدنه دستگاه‌هاي دولتي و نهادهاي مربوط به نظام پولي و بانكي گرفته شود تا فسادهاي مالي رخ ندهد.

 

قوه قضاييه و نهادهاي ناظر بايد با دقت بيشتري بر اين موضوع نظارت داشته باشند تا جلوي هرگونه تخلف گرفته شود. فساد و تخلفات كم و بيش در اقتصاد وجود دارد. بيان اظهاراتي كه باعث نااميد كردن مردم و جلوگيري از سرمايه‌گذاري مي‌شود، دردي را دوا نمي‌كند. در اين خصوص بايد هرچه سريع‌تر اقدام جدي صورت گيرد تا فساد هرچه سريع‌تر ريشه‌كن شود و بلايي كه امروز دامنگير مملكت شده است، از ميان برود.

 

در هر حال پرداختن به چنين موضوعاتي مي‌تواند آثار منفي در اقتصاد كشور داشته باشد و باعث سلب اعتماد جامعه شود. از اين‌رو بايد در انتشار چنين اخباري هوشمندانه‌تر رفتار كنيم تا باعث ايجاد فضاي بي‌اعتمادي در جامعه و فرار سرمايه‌گذاران نشود. امروز ايران در مقطع اقتصادي و سياسي حساسي قرار دارد. با به‌ثمر نشستن توافق هسته‌يي، سرمايه‌گذاران خارجي براي حضور در عرصه‌هاي مختلف سرمايه‌گذاري ايران اظهار علاقه‌مندي كرده‌اند از اين‌رو بايد هوشيار باشيم تا فضايي بدون تنش، آرام و مطمئن براي سرمايه‌گذاران فراهم كنيم.

*نایب رییس اتاق بازرگانی تهران

منبع: روزنامه تعادل

برچسب‌ها :

افزودن نظر جدید