رسانه مرجع بخش خصوصی کشور

درس بزرگ تحریم‌ها به مسئولان اقتصادی

بخش خصوصی- استاد دانشگاه و عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران گفت: تشکیل اتاق مشترک بازرگانی ایران و آمریکا باعث می شود که فشار بر اقتصاد آمریکا بیشتر شود و آمریکا به کاهش تحریم های خود بر علیه ایران اقدام کند.
درس بزرگ تحریم‌ها به مسئولان اقتصادی

"جمشید عدالتیان"، درخصوص تاثیر توافقات هسته ای و لغو تحریم ها برفضای اقتصادی کشور،گفت: در این چند سال اخیر اعمال تحریم های ظالمانه از سوی کشورهای غربی مشکلات عدیده ای را برای اقتصاد کشور به وجود آورده است.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران، تصریح کرد: تحریم های ظالمانه هزینه های گزافی را به کشور تحمیل کرد به طوری که برای واردات کالاهای واسطه ای حدود 20 درصد باید هزینه های اضافه پرداخت می شد.

عدالتیان، ادامه داد: علاوه براینکه فعالان اقتصادی به راحتی نمی توانستند مواد اولیه و ماشین آلات مورد نیاز خود را از خارج تهیه کنند، شرکت های خارجی هم همکاری لازم را با شرکت های ایرانی نداشتند به طوری که در صنعت خودروسازی شرکت های فرانسوی حاضر به فروش قطعات به شرکت های خودروسازی ایران خودرو و سایپا نبودند.

تقلیل 20 درصدی هزینه واردات با لغو تحریم ها

این کارشناس اقتصادی، افزود: به طورحتم با لغو کامل تحریم ها و برقراری روابط تجاری بین المللی، شرکت های تولیدی با حمایت دولت می توانند به راحتی مواد اولیه، ماشین آلات و قطعات مورد نیاز خود را از کشورهای خارجی تهیه کنند که در این راستا هزینه واردات حدود 20 درصد کاهش پیدا خواهد کرد.

عدالتیان، ادامه داد: لغو کامل تحریم ها و برقراری روابط تجاری بین المللی در وهله اول حمایت چشمگیری از بخش تولید می کند به طوری که واحدهای تولیدی برای واردات مواد اولیه و کالاهای واسطه ای مورد نیاز خود به نقدینگی کمتری نیاز پیدا خواهند کرد.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران، با تاکید بر امکان همکاری شرکت های کوچک و متوسط ایرانی با شرکت های کوچک و متوسط اروپایی، تصریح کرد: لغو کامل تحریم ها و برقراری روابط تجاری بین المللی باعث می شود که شرکت های کوچک و متوسط ایرانی با شرکت های کوچک و متوسط اروپایی سرمایه گذاری مشترک داشته باشند که این امر باعث بهبود تولید در راستای انتقال فناوری از کشورهای توسعه یافته به ایران خواهد شد.

لازمه آموزش روابط تجاری به شرکت های تولیدی کوچک و متوسط

این کارشناس اقتصادی، افزود: برای اینکه شرکت های تولیدی کوچک و متوسط از این فرصت سرمایه گذاری مشترک بهره کافی برند، باید آموزش های لازم را در جهت برقراری ارتباط تجاری با شرکت های خارجی کسب کنند.

عدالتیان، ادامه داد: آموزش شرکت های تولیدی کوچک و متوسط باعث می شود که در مذاکره با شرکت های کوچک و متوسط اروپایی از هوش تجاری و اقتصادی بالایی استفاده کنند.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران، با بیان اینکه هم اکنون ظرفیت بسیاری از واحدهای تولیدی کوچک و متوسط کشور خالی است، تصریح کرد: شرکت های تولیدی کوچک و متوسط باید با شرکت های کوچک و متوسط اروپایی تولیدات مشترک داشته باشند که این تولیدات علاوه بر تامین بازار داخلی به کشورهای منطقه هم صادر شود که این امر باعث فعالیت مجدد ظرفیت خالی واحدهای تولیدی خواهد شد.

تحریم ها درس بزرگی به اقتصاد کشور داد

این کارشناس اقتصادی، در پاسخ به این سوال که شناخت فرصت های تازه برای اقتصاد ایران در منطقه و جهان در دوران پساتحریم چه میزان اهمیت دارد؟ افزود: شناخت فرصت های تازه برای اقتصاد ایران در منطقه و جهان در دوران پساتحریم پسیار حائز اهمیت است به همین دلیل باید نشست ها، هیات ها و آموزش هایی برقرار شود.

وی، ادامه داد: اعمال تحریم های ظالمانه باعث شد که فعالان اقتصادی درس بزرگی بگیرند که دیگر وارد کننده کالاهای نهایی نباشند به طوری که باید شرکت های داخلی، شریک خارجی را برای سرمایه گذاری و تولیدات مشترک در داخل وادار کنند.

عدالتیان،اظهارداشت: سرمایه گذاری مشترک با شرکت های اروپایی باعث می شود که اگر کشورهای خارجی مجدد خواهان اعمال تهدید و تحریم ها بر علیه ایران باشند به دلیل درگیر بودن سرمایه آن کشورها در اقتصاد ایران نتوانند به راحتی تحریم ها را اجرایی کنند.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران، تصریح کرد: تحریم ها علاوه براینکه هزینه های هنگفتی را برای فعالان تولیدی رقم زد، اما حسن بزرگی برای اقتصاد کشور داشت به طوری که اعمال تحریم ها باعث شد که بخش های دولتی و خصوصی نقاط ضعف اقتصادی کشور را بشناسند.

پیش شرط های بازگشت ایران به اقتصاد جهان

وی، ادامه داد: بخش های دولتی و خصوصی با اعمال تحریم ها متوجه شدند که وابستگی شدید به خام فروشی نفت، عدم انتقال تکنولوژی و نبود سرمایه گذاری مشترک با کشورهای خارجی باعث شد که آن کشورها به راحتی تحریم های ظالمانه را به ایران تحمیل کنند.

این کارشناس اقتصادی، افزود: به طورحتم پس از لغو کامل تحریم ها و برقراری روابط تجاری و اقتصادی بین المللی،باید هر سه شرط عدم وابستگی به خام فروشی نفت، انتقال تکنولوژی و سرمایه گذاری مشترک با کشورهای خارجی در سیاست های اقتصاد مقاومتی به کار گرفته شود.

چگونه مدیران درپساتحریم عمل کنند؟

عدالتیان، در پاسخ به این سوال که چگونه مدیران بخش خصوصی در دوران پساتحریم برای سرمایه گذاری مشترک با شرکت های خارجی و عدم فرصت سوزی باید بیاندیشند و عمل کنند؟ افزود: بخش خصوصی کشورهای اروپایی به غیر از صنایع نفت و گاز مایل به سرمایه گذاری در دیگر صنایع با بخش خصوصی ایران نیستند به همین دلیل باید اتاق بازرگانی نسبت به گذشته فعال تر شود.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران، تصریح کرد: علاوه بر اتاق بازرگانی باید تشکل های صنفی، اتحادیه ها، شوراهای مشترک از جمله شورای مشترک ایران و آلمان، شورای مشترک ایران و ایتالیا و اتاق های بازرگانی مشترک به منظور سرمایه گذاری مشترک با شرکت های خصوصی اروپایی فعال شوند.

ارتباط با آمریکا از نظر اقتصادی تهدید نیست

این کارشناس اقتصادی، در خصوص تشکیل اتاق مشترک بازرگانی ایران و آمریکا، افزود: هنوز اتاق بازرگانی مشترک ایران و آمریکا تاسیس نشده است و منتظریم که اتاق ایران اعلام موافقت کند زیرا هیات نمایندگان اتاق بازرگانی درخواست کنندگان اصلی ایجاد اتاق مشترک بازرگانی ایران و آمریکا هستند.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران، با بیان اینکه هیچ گاه جمهوری اسلامی ایران از اول انقلاب تا به امروز آمریکا را تهدید نکرده است، تصریح کرد: ارتباط با آمریکا از نظر اقتصادی تهدید نیست و در ایران هیچ بند قانونی درخصوص عدم تشکیل اتاق مشترک بازرگانی و روابط تجاری با آمریکا وجود ندارد.

این کارشناس اقتصادی، در پایان گفت: به طورحتم تشکیل اتاق مشترک بازرگانی ایران و آمریکا باعث می شود که فشار بر اقتصاد آمریکا بیشتر شود و آمریکا به کاهش تحریم های خود بر علیه ایران اقدام کند.

منبع: ایسکانیوز

انتهای پیام

برچسب‌ها :

افزودن نظر جدید