رسانه مرجع بخش خصوصی کشور

رفتار آمریکا به پسابرجام نمی‌خورد

کورش پرویزیان*
رفتار آمریکا به پسابرجام نمی‌خورد

یکی از عوارضی که پس از پیروزی انقلاب اسلامی همواره کشورمان را تهدید کرده، بلوکه شدن دارایی های ایران در بانک های خارجی در سنوات مختلف بوده است. به این ترتیب بلوکه کردن اوراق دلاری ایران به عنوان دارایی های بانک مرکزی توسط ایالات متحده آمریکا، امر جدیدی نیست. این مسئله اتفاق تازه ای برای اقتصاد ایران نیست. اقتصاد ایران طی سال های گذشته در زمینه های مختلف دچار محدودیت هایی شده که از جمله آن ها در زمینه فروش نفت بوده است. ما نفت را برای تامین کالاهای اساسی و مورد نیاز مردم به فروش می رسانیم و وقتی در این حوزه به دلایل غیرقابل قبول و غیرموجه دچار محدودیت می شویم، باید در نظر داشته باشیم که این محدودیت ها می تواند در باقی زمینه های اقتصادی هم بروز کند. وقتی به عنوان یک ایرانی، امکان افتتاح حساب در بانک های خارجی را نداریم و این مسئله با هیچ منطقی سازگار نیست، باید در نظر داشته باشیم که خرید هر نوع اوراق دلاری هم می تواند از سوی نهادهای مالی جهانی که ایران را دچار تحریم های یک سویه کردند، مورد تهدید قرار بگیرد.

 

پس از لغو تحریم ها و به سرانجام رسیدن برجام، این انتظار می رفت که طرف های خارجی، رفتار عاقلانه تری را نسبت به ایران در پیش بگیرند. این توقع در طرف ایرانی وجود دارد که براساس برجام، اقداماتی این چنینی که ماهیت تحریمی دارند علیه ایران انجام نشود، به این دلیل که می تواند در فضای تجارت خارجی ایران که الان در حال ترمیم و بهبود آن با کشورهای مختلف هستیم، به بی اعتمادی دامن بزند و روابط اقتصادی بین المللی ایران را دچار مشکل کند.

 

توقیف اموال و دارایی کشورها یک امر با سابقه است. در همه دنیا و در شرایط مختلف پیش آمده که کشوری دارایی کشور دیگر را بلوکه کند و با توجه به منافعی مصادره کند. یک سری کشورها به همین دلیل مقرراتی را برای مصون ماندن دارایی ها وضع و امضا می کنند تا شرکت ها و سرمایه گذارانی که تمایل به سرمایه گذاری در فضای اقتصادی کشورشان دارند، از امنیت سرمایه و دارایی شان اطمینان حاصل کنند. یکی از این قانون ها قانون منع مصادره سرمایه گذاری خارجی است که طی آن پارلمان ها و مجالس تضمین می کنند که در کشور پذیرنده سرمایه گذار، امکان دخل و تصرف و اجازه بلوکه شدن اموال  و دارایی های سرمایه گذار داده نمی شود. من فکر می کنم اقداماتی از این دست، باعث سلب اعتماد جهانی در فضای اقتصادی می شود و از نکات منفی در رفتار اقتصادی ایالات متحده امریکاست. امیدوارم مسئولان کشور بویژه از راه های حقوقی با جدیت این مسئله را پیگیری کنند تا منافع کشورمان تامین شود و دارایی های بلوکه شده ایران که با رای واهی یک دادگاه از منابع اعطای غرامت به قربانیان مسائل تروریستی در نظر گرفته شده، آزاد شود.

*مدیرعامل بانک پارسیان

 

برچسب‌ها :

افزودن نظر جدید