رسانه مرجع بخش خصوصی کشور

سیر نزولی بورس تهران ادامه دارد؟

بخش خصوصی- دومین روز از معاملات این هفته بورس اوراق بهادار تهران با کاهش در شاخص کل همراه شد.
سیر نزولی بورس تهران ادامه دارد؟

روند تغییر شاخص بورس اوراق بهادار تهران امروز پر متلاطم تر از دیروز بود، ولی کاهش کمتری را در آن شاهد بودیم. در ابتدای معاملات امروز شاخص کل با روند کاهشی کار خود را شروع کرد و تا مقدار ۷۴ هزار و ۶۷۱ واحد پایین رفت، اما در ادامه با رشدهایی همراه شد و فرودهایی هم داشت.

 

در بهترین حالت امروز شاخص کل تالار شیشه‌ای رقم ۷۴ هزار و ۸۷۰ واحد رسید و در بدترین حالت نیز تا ۷۴ هزار و ۶۷۱ واحد پایین آمد. در انتهای روند پر افت و خیز بازار امروز، شاخص کل در مقدار ۷۴ هزار و ۸۱۷ واحدی ایستاد و نسبت به روز گذشته با ۳۲ واحد افت رو به رو شد.

 

دیروز بورس تهران افت شدیدی را تجربه کرد به طوری که این کاهش در سال ۱۳۹۵ بی سابقه بود به طوری که بسیاری از فعالان بازار سرمایه بر اثر این افت شوکه شدند مضاف بر اینکه خبر منفی خاصی این روز ها در بازار سرمایه پخش نشده است. تعدادی از کارشناسان این روند نزولی را حاکی از تقلید بسیاری از سرمایه گذاران از سهم های رهبر بازار می‌دانند به طوری که اگر این سهم ها با صف فروش مواجه شوند نگرانی ها از افت بازار شدت گرفته و دیگران هم اقدام به بیرون کشیدن سرمایه خود از بازار می کنند.

 

البته هرچند که اخبار منفی ای این روزها بر سر بازار سرمایه سایه نیفکنده است، اما در روزهایی که انتظار از اخبار حاکی از رشد بازار می رود نبودن اخبار خوب خود می تواند خبری بد باشد و خبربد نیز دلیلی بر دلسردی سرمایه گذاران بازار شده است.

 

روزهای پسا برجام می گذرد، اما همچنان بازار سرمایه در انتظار است. البته همین که بورس تهران سهم چندانی در اقتصاد ایران ندارد هم می تواند علی رغم لغو تحریم‌های اتحادیه اروپا، دلیلی بر نبود چندان جنب و جوش مثبتی بر این بازار دانست هر چند که در روزهای پس از لغو تحریم ها، هنوز اقتصاد ایران هم خود، در انتظار است.

 

ارزش معاملات امروز تالار شیشه ای بالغ بر ۲۴۰ میلیارد و ۱۰۷ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان شد که این مبلغ ناشی از دست به دست شدن ۸۷۲ میلیون و ۲۹۴ هزار سهم در ۵۹ هزار و ۸۵۶ نوبت معامله بود.

 

به گزارش بخش خصوصی از ایسنا، صنایع پتروشیمی خلیج فارس، پتروشیمی جم و بانک ملت از نمادهایی بودند که سعی کردند از افت شاخص کل جلوگیری کنند همچنین پالایش نفت اصفهان، ایران خودرو و پتروشیمی شیراز بیشترین تاثیر منفی را در شاخص کل امروز داشتند.

 

بیشترین افزایش قیمت امروز مربوط به نماد شرکت‌های سپنتا، عمران و توسعه فارس و دارو سازی ابوریحان بود در مقابل کارخانجات قند قزوین، گروه صنعای بوتان و پتروشیمی شیراز بیشترین کاهش قیمت را تجربه کردند شاخص کل فرابورس ایران نیز در دومین روز معاملات با ۷ واحد کاهش روبه رو شد و به مقدار ۷۸۹.۸ رسید.

 

برچسب‌ها :

افزودن نظر جدید